Moje zkušenost s Herbalife [recenze]

Moje zkušenost s Herbalife [recenze]

Tento článek je pouze informativního charakteru a neslouží jako reklama pro žádnou zde uvedenou společnost

K Herbalife jsem se dostal trochu jiným způsobem než asi většina lidí. Vyžádal jsem si ho totiž sám :D! Po delší době jsem se viděl s kamarádem a všiml jsem si, že hodně zhubl. To jsem sice zpozoroval už dřív, ale až teď jsem se odvážil ho zeptat, jak to dokázal. Sám se bohužel plácám v nekonečném bludném kruhu shazování a nabírání na váze. Ukázal na plastovou krabičku, ne nepodobnou té, ze které obvykle lovím žvýkačky Orbit. Nesla název Thermo Complete a podle jeho slov, díky 2 pilulkám denně zhubl neskutečných 10 kg za měsíc!

Zázračná pilulka?

To mi připadalo docela zvláštní. O hubnutí jsem něco málo věděl a že by bylo možné takhle snadno si spravit postavu, mi přišlo minimálně zavádějící. Zdravé hubnutí má znamenat 2 -3 kg dolů měsíčně a 10 kg mi připadalo extrémní varianta. Nicméně kamaráda nepovažuji za žádného hlupáka a tak jsem se ptal dál.

Načež jsem se dozvěděl, že tento malý „zázrak“ vyrábí společnost Herbalife a donesla mu ho dokonce moje bývalá spolužačka ze základní školy. Chtěl jsem se dozvědět víc a neváhal si s ní taky sjednat schůzku. Koneckonců, co nejhoršího by se mohlo stát?

Internet – dva znesvářené tábory

Asterix a Obelix 1999

Kapitán Amerika: Občanská válka

Chvílemi to vypadá, že se kvůli Herbalifu strhne občanská válka, obr. Captain America: Civil War

Samozřejmě ještě předtím, než si něco koupím, využiji služeb strýčka Google. Ten mi však tentokrát moc nápomocen nebyl. Jedna strana tento produkt vynášela do nebes, zatímco ta druhá zase ho zatracovala a proklínala za zbytečně utracené tisíce.  Z takto naprosto protilehlých informací se nedá odvodit nic objektivního a krom toho, že firma používá jako obchodní model MLM, jsem se vlastně nic zajímavého nedozvěděl. Tento způsob podnikání je v ČR velice nepopulární, protože se prodejci často snaží své produkty vnutit lidem za každou cenu a jejich cena je přitom klidně i dvojnásobná oproti konkurenčním produktům právě díky tomuto způsobu „podnikání“.

Setkání po letech

Se spolužačkou jsem se nejdříve spojil po internetu a ta mě poskytla ještě po síti poskytla poměrně obsáhlé výživové poradenství. Všechno jsem měl jakžtakž dobré, jenom těch bílkovin do sebe dostávám údajně nějak málo.

O pár dní později jsme se sešli osobně a byl jsem docela překvapen. Spolužačku, kterou jsem si pamatoval jako drsnou punkerku by mohla reprezentovat takřka každou firmu a zrovna si dodělala vysokou školu.

Herbalife

Herbalife koktejl Formule 1

Po představení se přešlo na lámání chleba, teda možná spíš na praskání váhy. Donesla si s sebou váhu Tanita, jež Vám kromě Vaší hmotnosti naměří i hodnoty vody, bílkovin, tuku podkožního i toho na orgánech (hnědého a bílého). Tyto hodnoty se zapíší do tabulky a z toho se, zjednodušeně řečeno, pak upravuje jídelníček. Zjistil jsem, že mám zpomalený metabolismus, nadbytek podkožního tuku a že jím málo proteinů, ale na druhou stranu nezadržuji tolik vody, kolik by se čekalo.

Není nutné házet hned flintu do žita, máme tu 3 denní testovací balíček od Herbalife. Ten obsahuje 6 koktejlů Formula 1, 8 pilulek Thermo Complete, pár informačních a reklamních letáků a 2 poukazy na výživové poradenství údajně v hodnotě 1 200 Kč! No, kdo by odolal. Já jsem navíc ještě dostal praktický shaker. To vše za 400 Kč. Koktejly F1 se má prý nahradit *1-2 denní jídla (třeba snídani a večeři) a tablety naboostovat spalování tuků. Já beru bohužel spoustu léku a tak mi bylo doporučen, ať užívám jen 1/2 tbl Thermo Complete denně. Ostatně TC je doplněk stravy a u těch není zaručeno nikdy nic.

*1 koktejl = 1 (hlavní) jídlo

Nebyl na mě vyvíjen žádný přímý nátlak a tak jsem si balíček koupil.

Začal jsem testovat a srovnávat. Vzpomněl jsem si na nutričně vyvážený pokrm „MANA„, který je v základu to stejné jako Herbalife F1, ale o 1/4 levnější. MANA má však 2x takovou energetickou hodnotu. Tu jsem bohužel neměl zatím šanci ochutnat.

Prášek Formule 1 jsem smísil s 250 ml mléka a vypil. Chuť nebyla zlá. Jenom ten prášek se nikdy úplně nerozpustil a při polykání to bylo znát. Horší už je, že mě to nikdo úplně nezasytilo. Sám za sebe bych F1 doporučil spíš jako svačinu nebo maximálně lehkou snídani. Biologicky a energeticky výživný oběd jistě nahradit nedokáže.

Výhodnost produktů Herbalife

Dal jsem se do výpočtu:

3denní balíček (6x Formule 1, 8 tablet TC) – 400 Kč

Herbalife Thermo Complete (90 tablet) – cca. 800 Kč

400 : 6 = 66.6 ( cena balíčku / počtem pokrmů F1)

800 : 90 = 8.8 ( cena 1 tbl TC odvozená z velkého balení)

66.6 – 8.8 = 57.8 Kč

Odečtu-li cenu 1 tablety od balíčku 1 F1 a pořád mě to vychází na cca. 57-58 Kč. Kdybych to měl brát úplně do detailu, tak musel započítat i ty 2 tablety navíc [6 jídel, 8 tablet; 400 – (8*8.8) = 400 – 70.4 = 329,6], to by pak rozdíl činil asi 3 Kč, tj. 55 Kč na 1 jídlo (329.6 : 6 = 54,9). 55 Kč beztak za snídani nebo večeři není úplně nejméně , když vezmete v potaz, že se z toho nenajíte a ani si příliš nepochutnáte.

Obchodní model – MLM

Na rozdíl např. od Naturhouse, se kterým jsem měl už taky čest, funguje spoečnost Herbalife na obchodním modelu známém jako multilevelový marketing. Ten v zásadě není špatný.  Každopádně podle mě není dlouhodobě udržitelný a pro kvalitní značky moc vhodný. To je čistě můj názor. Na firstclass.cz si přečtete, že je jedním z nejspravedlivějších obchodních principů, kdy má každý stejné výchozí podmínky atd atd. Ale i tam se dočtete, že v ČR je tento byznys prorostlý neférovým jednáním a chováním k zákazníkům i partnerům. Já osobně si myslím, že neobchodní typ člověka neuspěje v žádném typu podnikání. To však teď není podstatné.

Důležité je, že tento systém vše zbytečně prodražuje. Je zde mnohem více mezičlánků než v klasickém obchodě nakup – prodej. Tím myslím mnohem víc prodejců – prodávajících. Mnohem víc prodejců znamená mnohem víc jednotlivých marží (každý úspěšný prodejce má pod sebou několik dalších) a nesmíme za žádnou cenu zapomenout na toho, co sedí úplně na hoře. Na toho kinga zakladatele.

MANu můžete koupit 35 jídel za 1700 Kč. Mana má 2x takovou výživovou hodnotu a pořád stojí o 5-10 Kč méně. Jsou tu také slevy, kdy u za 70 jídel ušetříte o 9 % víc a při nákupu 140  činí sleva 18 %.

Něco podobného má i Herbalife, ale musíte být registrovaným členem a nakoupit toho za desetitisíce, abyste na slevu vůbec dosáhli. Ostatně, nejlépe Vám to vysvětlí samotný John Oliver v pořadu Last Week Tonight (v CZ distribuci Co týden vzal)

Čím produkty Herbalife nahradit?

Téměř všechno se dá nahradit a u jídla (díky Jiřímu Babicovi) to platí dvojnásob. Stačí se jen podívat na složení koktejlu F1. Jak se píše v jednom článku: „Prodejci vás budou přesvědčovat, že „za 50 Kč přeci takhle zdravou snídani neseženete“. Ale buďte v klidu, seženete. Koktejl má totiž (myšleno s nadsázkou) pro vaše zdraví podobnou užitnou hodnotu jako když si po ránu rozdrobíte multivitamin, zapijete ho kefírem a „přikousnete“ odměrku proteinu.“ Takže honem nakoupit multivitaminy a pořádnou drtičku. Ne, dělám si legraci. Výsledný mix by nejspíš chutnal podobně jako mnohokrát zmíněný koktejl F1. Naštěstí naši planetu ještě nepohltila zkáza jako filmu Interstellar a pořád si můžeme pochutnat i na jiných věcech než je kukuřice. Kvalitní 150gramový řecký jogurt obsahuje až 17 gramů bílkovin, přičemž klasický je má při stejném množství „pouze“ 9 gramů. (proteinů), potom tu máme Emco Müsli a ovesnou kaši… Pro lepší orientaci můžete využít kalorické tabulky online 

Všechno je o lidech

Já osobně bych nebyl tak přísný jako v té recenzi, kde F1 přirovnávají k mixu kefíru, multivitaminových tabletek a troše proteinů.  Beru Herbalife jako celek. Je pravda, že tam spousta lidí prodělalo, utratilo za to nemalé peníze a že jejich produkty jsou zbytečně drahé. Na druhou stranu to může být správný start. V podstatě tyto zmíněné nedostatky způsobuje zmíněný obchodní model.

HL avšak ke svým produktům přikládá osvětové brožurky a reklamní letáčky, které obsahuje to nejdůležitější o výživě v kostce. Jen budete muset sem tam překousnout Cristiana Ronalda a pár dalších známých tváří, jež se tváří, že nic lepšího než produkty Herbalifu není. Pokud kápnete na schopného výživového poradce, máte už z 1/2 vyhráno. Vše je jako vždy o lidech…

 

+ výživový poradce a základní vyšetření zdarma

+ osvěta

– předražené produkty

– diskutabilní účinky a kvalita produktů

– obchodní model MLM

– pro slevy nutný vstup do MLM systému a nákup velkého množství produktů

 

Share This
function wps_trend($atts){ extract( shortcode_atts( array( 'w' => '500', // width 'h' => '330', // height 'q' => '', // query 'geo' => 'US', // geolocation ), $atts ) ); //format input $h=(int)$h; $w=(int)$w; $q=esc_attr($q); $geo=esc_attr($geo); ob_start(); ?>