Jak ušetřit za energii?

Jak ušetřit za energii?

Šetřit energií znamená snížit množství energie použité k dosažení podobného výsledku při konečném použití. Využívání méně energie má mnoho výhod – můžete ušetřit peníze a pomoci životnímu prostředí. Výroba energie vyžaduje vzácné přírodní zdroje, například uhlí, ropu a zemní plyn. Právě proto použití menšího množství energie nám pomůže zachovat tyto zdroje a dlouhodobě je využívat v budoucnu.

Jak ušetřit v kuchyni?

Kuchyně patří mezi místnosti, kde se spotřebovává mnoho energie. To proto, že v ní se nachází mnoho spotřebičů. Z pomezi všech spotřebičů, které v domácnosti máme, nejvíce energie spotřebuje lednička a mrazák. Pojďme se tedy podívat jakými způsoby můžeme snížit výdej energie v kuchyni:

  1.  Používejte rychlovarnou konvici – dokáže několika násobně ušetřit elektrickou energii jako když bychom vodu ohřívali na sporáku
  2. Používejte topinkovač  – podobně jako u rychlovarné konvici, tak i topinkovač dokáže ušetřit spoustu energie oprorti dělání topinek na pánvi
  3. Používejte myčku – myčka nádobí v porovnání s ručním mytím ušetří velké množství vody. Dnešní myčky nádobí dokáží pracovat is 11 litry vody na jedno umytí a spotřebovávají velmi málo elektrické energie
  4. Volte správnou velikost hrnce – velikost hrca volte podle varné plotýnky. Ten by Namal byt ani příliš velký ani příliš malý vzhledem k velikosti plotýnky. Při hrnci, který je 2 cm užší než plotýnka se spotřebuje zhruba o 20% více energie. Při hrnci, který je příliš široký se zas vaření zbytečně prodlouží.
  5. Využívejte tlakový hrnec – je vhodné ho používat, když něco dlouho vaříte. Kromě toho, že vám dokáže ušetirť čas vaření, sníží vám spotřebu energie o 50%.
  6. Vařte s pokličkou – při vaření s poklicí můžete ušetřit až 70% energie vynaložené na vaření.
  7. Používejte přiměřené množství vody – nevařte suroviny v zbytečně velkém množství vody. Čím větší množství vody, tím větší množství spotřebované energie.
  8. Sklokeramická deska s indukcí – při rozhodování o koupi spotřebiče volte ten nejvíce úsporný. V případě varných desek a sporáků je to sklokeramická deska s indukcí.
  9. Udržuje čisté dvířka na troubě – pomůže vám to, abyste mohli jen pohledem kontrolovat stav jídla a zbytečně neotvírali dvířka na troubě. Při každém otevření dvířek se ztrácí 15% tepla.
  10. Vypínejte troubu spíše než dopečeme – Dopékáme věci při vypnuté troubě. Tímto dokážete ušetřit další energii.
  11. Neptredhrievajte troubu – pokud to není nutné, tak troubu nepředehřívejte. Můžete tím ušetřit dalších 15% energie.
  12. Rozmrazujte ledničky a mrazáky- při souvislé vrstvě ledu lednička nebo mraznička spotřebuje více energie než bez ní
  13. Nedávejte do lednice teplé věci – v tom případě udržování nastavené teploty v ledničce vás stojí zvýšenou spotřebu energie.
  14. Nastavte ideální teplotu chlazení a mrazení – ideální teplota v ledničce je 5 stupňů a v mrazničce -18 stupňů.
  15. Kupujte ledničku energetické třídy A – v tom případě šetříte neustále

Sviťte levnější

Nahraďte zastaralé žárovky populárními zářivkami, pokud jste to ještě dosud neučinili. Ty totiž vydrží až desetkrát déle a při použití v každém pokoji znamenají úsporu až 80 procent energie.

Když dnes navštívíte obchod se svítidly, tak v nabídce mají několik druhů žárovek – Obyčejné žárovky, halogenové úsporné žárovky, kompaktní úsporné zářivky a led žárovky. Všechny se liší cenou, technologií, parametry kvality a vlastnostmi.

Obyčejné žárovky

Obyčejné žárovky, představují klasické žárovky, které jsme dlouhá léta používali. Vyznačují se krátkou životností (1000h) a vysokou spotřebou energie, přičemž pouze 10% spotřebované energie přeměňují na světlo, zbytek se spotřebuje na výrobu tepla. Nejčastěji jsme ve svých domácnostech používali klasické žárovky s příkonem 40 a 60wattov. Jejich cena se pohybovala kolem 0,50 eura.Tento typ žárovek k 1. září 2012 zcela vymyzne z prodejních pultů našich obchodů.

Halogenové úsporné žárovky

Je to příbuzný typ obyčejných žárovek, avšak s vylepšenou technologií, která zabezpečuje úsporu 30% energie. Tyto žárovky se vyznačují stejnou intenzitou světla po celou dobu životnosti (2 až 3 roky). Cenově jsou o něco dražší než klasické žárovky. Jejich cena je zhruba 2 eura.

Kompaktní úsporné zářivky

Představují žárovky moderní technologie. Poznáme je podle bílé barvy a různého tvaru (např. trubice, spirály). Jsou velmi úsporné. Úspora energie představuje až 80% ve srovnání s obyčejnými žárovkami. Jejich nevýhodou je, že většinou trvá delší dobu než se rozsvítí (od 1 min. Do 10 min.), Takže zpočátku svítí slabší, a proto se nehodí do místnosti, kde za zapíná světlo pouze na krátkou dobu. Ideální jsou do místnosti, kde se sdružuje déle např. obývací pokoj, kuchyň. Cenově se hýbou od 3 do 8 eur. Taková žárovka Vám dokáže vydržet až několik let (8000 hodin svícení).

LED žárovky

Jsou to nejúspornější žárovky na trhu. Úspora energie v jejich případě se hýbe na úrovni 80 – 90%. Jsou velmi úsporné a pro vaši peněženku, neboť jejich životnost se pohybuje od 15 000h až do 30 000 hodin. Na druhé straně však pořízení jedné žárovky vás vyjde od 15 eur a to mluvíme o těch levnějších. Právě LED žárovky představují technologii budoucnosti. Dnes se v domácnostech ještě ve velké míře nepoužívají (kvůli ceně) navzdory svým výborným vlastnostem. Doporučují se používat zejména na místech, kde je třeba nepřetržitě svítit (vitrína, bodové světla, případně obývací pokoj).

Plynové topení

Topení plynem je nejpopulárnější a nejvíce rozšířené. Důvodem jsou relativně příznivé ceny, komfort při používání a hustá síť plynových potrubí . Provoz je cenově přijatelný, čistý a jednoduchý. Nevýhodou je ale potřeba pravidelných servisních prohlídek a rovněž riziko poruchy. Ta se může projevit nejen únikem plynu, ale i výbuchem. Při rodinných domech je při vytápění plynem nejideálnější kondenzační kotel, u menších bytů nízkoteplotní kotel, který je cenově přijatelnější než kondenzační.

Klasické nebo podlahové topení?

Ideální teplota v místnosti při klasickém vytápění radiátory je 19-20 stupňů Celsia. Podlahové topení má tak navrch kvůli faktu, že tato alternativa je pocitově teplejší . Při topení radiátorem zůstávají podlahy chladné, při podlahovém z nich sál příjemné teplo. A vy tak budete mít pocit, že v místnosti je teplejší. Vzduch tak může být i o 1 stupeň chladnější a rozdíl si nevšimnete. Až na vyúčtování za energie. podlahové topení můžete za rok ušetřit 10-20% energie. Pořizovací cena, která je obvykle o 20-30% vyšší se tak po několika letech vrátí. Cena tak již nemůže být argumentem, pro který si ho nevyberete.

Share This
function wps_trend($atts){ extract( shortcode_atts( array( 'w' => '500', // width 'h' => '330', // height 'q' => '', // query 'geo' => 'US', // geolocation ), $atts ) ); //format input $h=(int)$h; $w=(int)$w; $q=esc_attr($q); $geo=esc_attr($geo); ob_start(); ?>