Chcete si zlepšit paměť a rozproudit mozek? Zde je 13 tipů jak na to!

Chcete si zlepšit paměť a rozproudit mozek? Zde je 13 tipů jak na to!
Svěží mysl a pohotové reakce si každý z nás touží zachovat co nejdéle. Vývoj našeho mozku se však, bohužel, dokončí kolem 25. roce života a následně už jen takříkajíc „chřadne“. Abychom si ho zachovali v dobré kondici i na staré kolena, třeba se o to usilovat čím dříve. Odborníci navrhli 15 způsobů, které přinášejí kompletní péči – od výživných látek přes fyzické cvičení až po hlavolamy a společenský život.

1. Jezte borůvky, červené hrozny a jedno jablko denně

„Antocyníny, chemické látky, které dodávají ovoci tmavé zbarvení, jsou absorbovány mozkovými membránami a dokáží zlepšit paměť i poznávání,“ tvrdí profesor James Josepf z univerzity Tufts. Na tom, zda si je pořídíte čerstvé nebo zmrazené, podle něj nezáleží. Stejný účinek mají zmíněné barviva iv švestkách, v ostružinách, v tmavém hrozně av červené zelí. Vědci také nedávno objevili látku kvercetin , čili antioxidant přirozeně obsažený v jablkách . právě ten může mozek chránit před různým degenerativním poškozením, jakým je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba.

2. Stroop test

Vyhledejte si na internetu text, ve kterém jsou za sebou napsané názvy barev, ale každé slovo má jiný odstín. Pak se co nejrychleji snažte říct barvu slova, ne tu, kterou dané slovo pojmenovává. Jde o zajímavý souboj pravé a levé hemisféry, který je výborným stimulem pro mozek. Tato zábavka vám zabere jen pár minut během, například pracovní přestávky. Při každodenním cvičení určitě pocítíte rozdíl. Stroop efekt je znám už téměř století, datuje se od roku 1930. Příklad Stroopovho testu:

modrá červená oranžová zelená růžová hnědá bílá fialová černá

3. Představujte si

Vytváření vizuálních podnětů pomáhá zapamatovat si skupinu různých hmotných položek. „Pokud jdete koupit chléb a mléko, představte si krajíc chleba namáčený ve sklenici mléka,“ radí dr.Nanette Santoro ze medicínského centra v New Yorku.

4. Meditujte

Klidná a soustředěná mysl také zlepšuje paměť a koncentraci. Nejvíce zapomnětlivé okamžiků vzniká, když mozek zavalíme množstvím úkolů a snažíme se udělat příliš mnoho věcí najednou.„Když nemůžete najít klíče nebo si zapamatovat jméno, zeptejte se sami sebe, kolika věcem se snažíte věnovat pozor najednou,“ vysvětluje Lesley Kagan z medicínského institutu.Právě meditace nás prý naučí všímavosti v daném okamžiku.

5. Dobře se vyspěte

Soustřeďte se na to, abyste ráno vstávali svěží a odpočatí. Singapurská vědci totiž zjistili, žeunavená mysl absorbuje jen velmi malé množství vizuálních informací . Pokud jste tedy již odpoledne unaveni, dopřejte si alespoň 15-minutový spánek.

6. Luštíte křížovky

„Křížovky vyžadují paměťové stopy na minulé události a také obrazově prostorové funkce.Sudoku je využívá také, ale vyžaduje navíc logiku, „ vysvětluje asistentka profesora psychiatrie Deborah E. Barnes. Hraním podobných her ​​a luštěním hlavolamů si vytváříme jakousi rezervu poznávacích funkcí. Mozek si totiž vytváří náhradní spojení mezi jednotlivými neurony.

7. Čtěte

Knihy, časopisy, noviny, příručky a cokoli, co máte rádi. Čtení několikrát do týdne totiž snižuje riziko demence v pozdějším věku až o 35% ve srovnání s těmi, co nečtou vůbec.

8. Hrajte se

Karty, šachy, Scrabble nebo jiné logické hry. Užijete si s nimi spoustu zábavy, strávíte čas s rodinou a blízkými a ještě si i pocvičíte jazykové dovednosti spolu s krátkodobou pamětí. Věřte, že sledovat, které karty již byly vytaženy, nebo plánovat několik kroků dopředu dokážete i na podzim života.

9. Vařte s česnekem

Kromě toho, že česnek působí jako vynikající přírodní antibiotikum, snižuje riziko rakoviny a pomáhá v léčbě krevního tlaku, jeho příznivé účinky se objevily také v souvislosti s Alzheimerovou chorobou. Extrudovaný česnek ve vrecúčku navíc obsahuje jen 5 kalorií na jedno čajovou lžičku.

10. Zesilte hlasitost na rádiu

Rádi se dostáváte do nálady tím, že přidáte hlasitost k právě hrané chytlavé melodií. Váš organismus v tom okamžiku začne uvolňovat dopamin který napomáhá uchovávat vzpomínky.„Když jsme pozitivně naladěni, jsme schopni lépe si nahrávat paměťové stopy,“ prozrazuje britská psycholožka Catriona Morrison. Je potvrzeno, že právě hudba nám pomáhá zpracovávat nové informace hlouběji.

11. Nakrmte svůj mozek

Hlavní sloučeninou, kterou mozek metabolizuje, je cukr. I v tomto směru je však třeba vybírat si ty správné sacharidy. Vyhýbejte se sladkostem a prázdným kaloriím, ale sáhněte po čerstvém ovoci.Množství výživných látek a zdravých tuků zas najdete v ořechových jádrech.

12. Vyrazte si do společnosti

Jděte na párty, navštěvujte přátele, rodinu a známé, ale nezůstávejte sami izolováni ve své domácnosti. Společenské vztahy totiž působí jako mentální stimuly – ať už v podobě konverzace, nebo jiných aktivit.

13. Rozhýbejte se

„Aerobní cvičení dokáže nastartovat mozkovou aktivitu, schopnost soustředit se a získat zpět kontrolu nad zapomínáním,“ tvrdí John Medina z Mozkového centra na výzkum aplikovaného učení. Výsledky však neočekávejte při pohybové aktivitě jednou týdně. Změnu pocítíte až tehdy, když cvičení plnohodnotně zařadíte do svého životního stylu.

Zajímavost:

Ve vaší hlavě je neuvěřitelně komplikovaný systém. Mozek se skládá přibližně z 90 miliard neuronů . Každý jeden neuron má až 10 000 nervových spojení , díky kterým komunikuje s ostatními neurony.

– Váš mozek váží přibližně 1 300 – 1 500 gramů.

– Před 15 lety vědci zjistili, že kapacita jediné mozkové buňky se rovnala kapacitě tehdejších počítačů

– Každý jeden den vám mozek poskytne až 25 000 myšlenek

– Mozek spotřebuje energii rovnající se 10 wattové žárovce

– Kapacitu mozku v číslech je obtížné definovat. Odhady se pohybují mezi 3 až 1 000 terabytů .Každopádně pro srovnání, národní archiv Británie pojme 70 terabytů dat.

– Mozek více pracuje v noci, díky tomu se nám sní velké množství snů.

– Mozek nebolí. Neboť nemá žádné receptory bolesti, jen zpracovává podněty z jiných částí těla.

– Mozek se zvládne naučit každý den až 200 nových slovíček

– nové mozkové buňky se vytvářejí během celého života

– nervové impulsy mohou dosahovat až rychlosti 274 km / h, proto bolest cítíme téměř okamžitě.

Share This
function wps_trend($atts){ extract( shortcode_atts( array( 'w' => '500', // width 'h' => '330', // height 'q' => '', // query 'geo' => 'US', // geolocation ), $atts ) ); //format input $h=(int)$h; $w=(int)$w; $q=esc_attr($q); $geo=esc_attr($geo); ob_start(); ?>