Co platí na bolest hlavy?

Co platí na bolest hlavy?

Pravidelnými a silnými bolestmi hlavy trpí nemalé procento populace. Sotva se najde dospělý člověk, který by bolest hlavy na vlastní kůži nikdy neokusil. Za nepříjemnými pocity přitom velmi často nestojí žádné závažné onemocnění, ale docela všední příčina. Zjistěte, co všechno může na bolest hlavy ovlivňovat a jak ji odstranit. S odhalením některých triviálních spouštěcích faktorů, jí můžete předcházet každý den.

Psychické zdraví nepodceňujte

Stres, psychické vypětí či úzkostné stavy jako deprese se v současnosti skloňují opravdu často. Bohužel, pracovní atmosféra iv našich podmínkách častokrát přímo souvisí s enormním psychickým tlakem. Ten se v konečném důsledku může projevit jako tenzní bolest hlavy mírné až střední intenzity . Pokud máte podezření, že by se mohla týkat i vás, vezměte si pár dní volna a pokuste se zmírnit pracovní tempo.

Krční páteř je citlivá

Máte sedavé zaměstnání ? Ať už pracujete jako asistentka v kanceláři, IT specialista nebo švadlena při šicím stroji, správná sedací poloha by pro vás měla být samozřejmostí. Jinak riskujete bolesti vystřelující z krční páteře do celé hlavy. Totéž platí při vystavení šíje nadměrnému chladu .Pokud ve vaší práci táhne, nezapomínejte si přehodit šátek nebo šál.

Kofein pomáhá, ale může nadělat žádnou neplechu

Na někoho má povzbudivé účinky, jiný se mu zcela vyhýbá a další si bez něj neumí začátek dne ani představit. Tento přírodní zázrak totiž může být velmi zrádný. Pokud patříte k pravidelným kávičkári, vynechání vaší dávky černého moku může vést k bolavé hlavě . Stejně však můžete dopadnout i v případě, že kávě vůbec neholdujete, ale v jeden den vypijete i tři šálky. Pro většinu z nás však kofein představuje jakousi první pomoc při bolestech hlavy z únavy . Na nadměrnou fyzickou aktivitu sice velmi nezabírá, při nedostatku spánku však může organismus na chvíli opět nastartovat.

Pozor na těsné pokrývky hlavy

Čepice či kloboučky jsou nejen módním doplňkem, ale i důležitou součástí šatníku v chladných měsících. Jejich výběr však nelze podceňovat. Měly by totiž přiléhat na hlavu, ale ne příliš těsno.Totéž patří io koupací čepici či plaveckých brýlích. Po hodinovém plavání s příliš těsnou čepicí může být bolest opravdu zničující. Stejně pozor na příliš úzké sluneční či dioptrické brýle.

Nové brýle na obzoru?

Bolesti hlavy se mohou projevit i tehdy, když potřebujete nové brýle. Možná vám vaše dioptrie už nestačí a přišel čas navštívit očního doktora. Nadměrná námaha, kterou musíte vynakládat na ostré vidění může ohlásit i bolestmi hlavy.

Jídlo je kapitolou samou o sobě

Potraviny tvoří důležitou součást našeho životního stylu a jejich správný výběr má rozhodně velký vliv na správné fungování našeho organismu. To platí i v případě bolesti hlavy, která může být vyvolána následujícími faktory:

  • hlad – přímo souvisí se sníženou hladinou cukru v krvi. K odstranění bolesti hlavy z hladu se však nepokoušejte zasytit jen jednoduchými cukry, ale porcí s výživnými látkami.
  • hypervitaminóza – týká se především vitaminu A přijatého v nadměrném množství. Bolest hlavy se však může objevit i po užití vitamínu B6, niacinu, selenu a jódu.
  • glutaman sodný – „zázračná“ látka, díky níž nám všechno chutná jaksi víc. Tento typ bolesti hlavy se nazývá také syndrom čínské restaurace . Mezi pravidelné návštěvníky se totiž až 30% setkává s nežádoucími účinky.
  • konzervanty a „éčka“ – aditiva, která nejsou pro organismus přirozené, obvykle nadělají více škody než užitku
  • specifické potraviny – sojová omáčka a dresinky, některé mořské živočichy, ocet, ale i jogurt, vyzrálé sýry, či dokonce čokoláda a oříšky mohou způsobovat bolesti hlavy. Zde však platí, že jde o vysoce individuální záležitost.
  • nedostatek tekutin – dodržen pitný režim se téměř jistě nejdříve projeví v podobě bolavé hlavy
  • nadměrné požití alkoholu – tradiční „opice“, při které jsou cévy zúžené, mozek oteklý a organismus je z hospodaření s vodou zcela zkresleně

Zajímavost:

Lidé v době kamenné měli poněkud drsný způsob léčení bolestí hlavy, tzv. trepanaci. Za zdroj bolesti považovali zlé duchy, kteří sídlí v hlavě a nemohou se dostat ven. Jako jediné řešení viděli lebku otevřít a to kamennými nástroji a bez anestezie. Paradoxem je, že pokud pacient tento zákrok přežil, často se mu opravdu ulevilo, protože došlo k uvolnění nahromaděného tlaku v lebce. Pokud si však myslíte, že to od té doby nikdo nezkusil, tak se mýlíte. Poslední případ je z roku 2000. Jistá Amanda si pravidelně hlavu trepanovala, aby dosáhla „vyšších stavů mysli.“

Share This
function wps_trend($atts){ extract( shortcode_atts( array( 'w' => '500', // width 'h' => '330', // height 'q' => '', // query 'geo' => 'US', // geolocation ), $atts ) ); //format input $h=(int)$h; $w=(int)$w; $q=esc_attr($q); $geo=esc_attr($geo); ob_start(); ?>