Seniorské změny ve spotřebitelském chování nejsou důsledkem snížení, či ztráty příjmu. Důchodci si jen více uvědomují drahocennost času.
Chudý, zda bohatý? Odpověď na tuto otázku dává v současném ekonomickém systému většinou výše příjmu. To znamená, že pokud má někdo hodně peněz na utrácení, považuje se za bohatého, naopak ten kdo má málo, za chudého. Američtí důchodci ale ukázaly, že na sklonku života může tento jednoduchý vzorec něco zcela změnit. Něco, co je v důchodu mnohem cennější než peníze.A to je čas. Američtí vědci Mark Aguiar a Erik Hurst se zaměřili na otázku, proč se na výrobky každodenní spotřeby, jako jsou cestování, oblečení, jídlo a nápoje, utrácí během stáří méně. Dospěl k závěru, že omezení není odůvodněno poklesem příjmů . Důchodci totiž na zboží krátkodobé spotřeby a zábavu neutrácejí méně než dříve, takže ztráty z poklesu pracovních příjmů, pokud chtějí, dokáží nahradit z jiných zdrojů, jako jsou úspory, či menší výdaje na děti …
Pokud to však není nižší příjem, který je důvodem k nižším utratí za jídlo, nápoje, oblečení a cestování, tak co potom? Vědci zjistili, že za to může změna životního stylu a hlavně fakt, že čím jsme starší, tím nás víc než peníze zajímá čas. Pokud již práci nemáte, nemusíte do ní chodit a odpadnou tak náklady na cestování, ale i na drahé obleky. Najednou je dost času na domácí vyvařování a vypékání, přičemž s radostí zapomeneme na ty uniformní obědové menu naházené do žaludku v rámci půlhodinové pauzy i když nás v konečném důsledku až tak mnoho nestály.Vědci stejně upozorňují na domácí kuchyni, která je podle nich jakýmsi indikátorem, že na stáří se náklady na alternativu domácí stravy snižují. Jinými slovy, pokud již nemusíme chodit do práce, máme více volného času a to znamená více času na všechny ty činnosti, za které jsme kdysi museli tvrdě zaplatit. S přibývajícím věkem se příjmy a finanční bohatství snižují, naopak bohatství v podobě volného času roste. Problém ale je, že časové bohatství není možné kvantifikovat nebo vyjádřit v dolarech a tak se neobjevuje ani ve statistikách poukazujících na blahobyt obyvatelstva.Výzkum jasně ukazuje, že značná část obyvatel důchodového věku ve Spojených státech spadá do kategorie chudí, výhradně na základě statistických údajů o jejich finančních záležitostech. I když vzhledem k rostoucímu množství času, je možné, že to tak vůbec není. Podle výzkumníků by statistiky zabývající se mírou chudoby obyvatelstva měly v mnohem větší míře klást důraz na čas, který se na sklonku života ukázal jako nejdůležitější bohatství.
Zajímavost:
Policie v Nigérii zadržuje kozu podezřelou z pokusu o ozbrojenou loupež. Civilní strážci
donesli černobílé zvíře na policejní stanici s tím, že jde o ozbrojeného zloděje, který se za pomoci černé magie změnil v kozu, aby unikl zatčení poté, co se pokusil ukrást osobní automobil. Informovala o tom agentura Reuters.
Please, adblock close and refresh page!